FCSB, victorie fără emoții la primul duel din noul format al Europa League: Campioana României s-a distrat pe Arena Națională

Campioana României a început partida în forță și a reușit să marcheze pentru prima dată în minutul 8 prin Daniel Bîrligea care a profitat de o bâlbâială în careul letonilor.

Imediat după gol FCSB a continuat ofensivă și a mai ratat două ocazii în următoarele 5 minute ale partidei.

Contrar așteptărilor, RFS a echilibrat rapid partida și a reușit să și înscrie în minutul 23 prin Lipusceck.

Scorul pauzei avea să fie însă 2-1 pentru FCSB, după ce Marius Ștefănescu a fructificat o fază în interiorul careului leton.

În a 2-a repriză partida a debutat cu un joc echilibrat, echilibru ce avea să fie ”rupt” de o fază fulger a FCSB-ului finalizată cu un șut imparabil din interiorul careului al lui Darius Olaru.

Darius Olaru avea să facă dubla 10 minute mai târziu după un alt șut minunat, de data aceasta din afara careului.

Desfășurarea partidei:

UPDATE ora 23:54: Fluier final pe Arena Națională! FCSB învinge cu 4-1.

Minutul 92: Ocazie mare pentru FCSB. Florin Tănase și Octavian Popescu s-au jucat cu apărarea letonă

Minutul 90: Trei minute suplimentare va avea partida de pe Arena Națională

Minutul 84: A ieșit Darius Olaru și a intrat Daniel Popa

Minutul 82: RFS încearcă să revină în joc și domină steril partida

Minutul 77: A ieșit Daniel Bîrligea și a intrat Tavi Popescu

Minutul 72: Crainicul stadionului anunță o asistență de peste 34.000 de spectatori pe Arena Națională

Minutul 69: GOOOL! FCSB! Darius Olaru face dubla după o fază superbă și o pasă perfectă a lui Băluță

Minutul 63: FCSB are posesia, RFS nu pare să aibă puterea de a mai pune probleme campioanei României

Minutul 58: GOOOL! FCSB! Darius Olaru înscrie superb cu un șut imparabil din interiorul careului

Minutul 54: Repriză secundă extrem de echilibrată pe Arena Națională

Minutul 47: FCSB începe partida în ofensivă

UPDATE ora 23:05: A început repriza secundă

Minutul 45: PAUZĂ PE ARENA NAȚIONALĂ – Scorul după primele 45 de minute este 2-1

content-image

Minutul 40: Bîrligea ratează o ocazie imensă de gol

Minutul 32: GOOOL! Marius Ștefănescu aduce campioana României în avantaj

Minutul 30: Partida este foarte echilibrată, scorul este 1-1

Minutul 23: GOL RFS! Oaspeții egalează scorul pe fondul unei ușoare dominări

Minutul 20: RFS dă semne de viață și ratează o șansă importantă de gol

Minutul 11: Ocazie mare pentru FCSB! Campioana României ratează ocazii pe bandă rulantă. Scorul rămâne 1-0.

Minutul 8: GOOOL FCSB! Daniel Bîrligea a deschis scorul pe Arena Națională! Portarul celor de la RFS a comis o gravă eroare

Minutul 7: Scorul este 0-0. FCSB domină partida

Minutul 2: Dawa ratează o șansă importantă de gol

UPDATE ora 22:00 – Lovitură de start pe Arena Națională

UPDATE ora 21:50 – FCSB joacă cu un echipament diferit față de cel din Superligă

Echipamentul FCSB-ului a suferit modificări, vizibile pe spatele tricourilor, așa cum s-a observat în imaginile prezentate de DigiSport. Fontul folosit pentru numele jucătorilor este diferit, cu litere mai mari și de culoare albă, spre deosebire de varianta din campionat, unde conțineau și accente de roșu.

Au fost schimbate și cifrele/numerotarea de pe spate: noul design este mai simplu, cifrele fiind complet albe, iar conturul acestora este roșu, spre deosebire de campionat, unde erau conturate cu alb și negru.

UPDATE ora 21:40 – Aglomerație pe culoarele de acces: peste 30.000 de spectatori așteptați la meci

Cu 45 de minute înainte de startul partidei, accesul în stadion este deja aglomerat, culoarele din fața Arenei Naționale fiind pline de fani. Aproximativ 30.000 de spectatori sunt așteptați în tribune pentru meciul împotriva campioanei en-titre și liderului din Letonia, RFS.

Printre cei prezenți se află și fostul jucător al FCSB, Cristi Tănase, care a venit să-și susțină echipa: „Abia aștept să înceapă meciul, sper să câștige. Pronosticul meu este 2-0”.

UPDATE ora 21:20 – Victor Becali a sosit la Arena Națională

Cu o oră înainte de startul meciului, impresarul Victor Becali a fost văzut la intrarea în stadion. „FCSB ar trebui să câștige, însă în fotbal nu se știe niciodată. Locul ei în campionat nu este acesta. Cu o victorie în meciul restant, ar urca până pe locul 7”, a declarat acesta.

Conform noului format al competiției, FCSB va disputa opt meciuri, patru pe teren propriu și patru în deplasare. După ultima etapă, se va stabili un clasament general. Primele opt echipe vor avansa, iar următoarele 16 vor juca un baraj în dublă manșă pentru calificarea în optimile de finală. Restul echipelor vor fi eliminate din competițiile europene.

Echipele probabile în FCSB – RFS:

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – M. Popescu, Chiricheș, Dawa, Radunovic – Edjouma, Lixandru – Ștefănescu, Olaru, Miculescu – Bîrligea

Antrenor: Elias Charalambous

RFS (4-3-3): Ondoa – Savalnieks, Prenga, Lipuscek, Zelenkovs – Panic, Markhiev, Kouadio – Odisharia, Ndjiki, Ikaunieks

Antrenor: Viktors Morosz

Arbitru: Felix Zwayer (Germania)

Arbitrii asistenți: Robert Kempter, Christian Dietz (ambii din Germania)

Arbitru de rezervă: Sven Jablonski (Germania)

Arbitru VAR: Christian Dingert (Germania)

Arbitru asistent VAR: Johann Pfeier (Gerrmania)