Fotbal: Julian Alvarez, decisiv pentru Atletico Madrid în campionatul Spaniei

Atacantul argentinian Julian Alvarez, recrutat în această vară de Atletico Madrid de la Manchester City, a marcat golul victoriei echipei sale pe terenul formaţiei Celta Vigo (scor 1-0), joi seara, într-o partidă contând pentru etapa a şaptea a campionatului de fotbal al Spaniei.

Alvarez (24 ani), campion mondial în 2022 cu selecţionata ţării sale, a înscris golul decisiv în minutul 89 al întâlnirii de pe stadionul Balaidos, la care au asista 21.533 de spectatori.

În urma acestui succes, Atletico Madrid a rămas pe poziţia a treia a clasamentului, la şase puncte distanţă de liderul FC Barcelona.

Într-un alt meci programat joi, Villarreal s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul formaţiei Espanyol Barcelona, graţie unei duble a campionului european Ayoze Perez, care a ajuns la şase goluri marcate de la debutul actualei ediţii din La Liga, ocupând locul al doilea în ierarhia marcatorilor, după polonezul Robert Lewandowski de la FC Barcelona (7 goluri).

„Submarinul galben” ocupă locul al patrulea în clasament, la un singur punct de podium.

Rezultate – etapa a 7-a:
Marţi 17 septembrie
Mallorca – Real Sociedad 1-0
A marcat: Prats Bastidas (36 – penalty).

Joi 19 septembrie
Leganes – Athletic Bilbao 0-2
Au marcat: Vivian (65), Williams (75).

Marţi 24 septembrie
Valencia – Osasuna Pamplona 0-0

Sevilla FC – Valladolid 2-1
Au marcat: Torres (45 – autogol), Ejuke (85), respectiv Perez (56).

Real Madrid – Deportivo Alaves 3-2
Au marcat: Lucas Vazquez (1), Mbappe (40), Rodrygo (48), respectiv Benavidez (85), Kike (86).

Miercuri
Girona – Rayo Vallecano 0-0

FC Barcelona – Getafe 1-0
A marcat: Lewandowski (19).

Joi
Las Palmas – Betis Sevilla 1-1
Au marcat: Moleiro (9), respectiv Lo Celso (45+3).

Espanyol Barcelona – Villarreal 1-2
Au marcat: Carreras (45+1), respectiv Ayoze Perez (45+6, 63).

….
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Ada Vîlceanu)

DGPMB: Trei bărbaţi bănuiţi că ar fi întreţinut relaţii sexuale cu minori din familii defavorizate – audiaţi de poliţişti

Fotbal: Tottenham a câştigat în Europa League, deşi Drăguşin a fost eliminat în primele minute