Fotbal: Victorie în extremis pentru AS Monaco în campionatul Franţei

AS Monaco, una dintre pretendentele la titlul de campioană a Franţei în acest sezon, a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Montpellier, printr-un gol marcat în timpul adiţional, sâmbătă seara, în etapa a 6-a din Ligue 1.

Oaspeţii au deschis scorul în meciul din Principat prin Rabby Nzingoula (16), însă AS Monaco a restabilit egalitatea în minutul 32, prin Florian Balogun, iar apoi a înscris golul victoriei în prelungirile reprizei secunde, prin Lamine Camara (90+8).

În urma acestui succes, AS Monaco a egalat la puncte liderul Paris Saint-Germain, care s-a impus vineri pe teren propriu, cu 3-1, în faţa formaţiei Rennes.

Într-o altă partidă disputată sâmbătă, echipa Lille OSC a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Le Havre, graţie unui hat-trick reuşit de internaţionalul canadian Jonathan David (23, 35, 79).

Rezultate:
Vineri
AJ Auxerre – Brest 3-0
Au marcat: Owusu (26), Jubal (37 – penalty), Traore (59).

Paris Saint-Germain – Rennes 3-1
Au marcat: Barcola (30, 68), Lee (58), respectiv Kalimuendo (75 – penalty).

Sâmbătă
Racing Lens – OGC Nice 0-0

Le Havre – Lille OSC 0-3
A marcat: David (23, 35, 79).

AS Monaco – Montpellier 2-1
Au marcat: Balogun (32), Camara (90+8), respectiv Nzingoula (16).

Duminică sunt programate partidele FC Toulouse – Olympique Lyon, Angers – Stade Reims, FC Nantes – AS Saint-Etienne şi RC Strasbourg – Olympique Marseille.

Clasament:
1. Paris Saint-Germain 16 puncte (golaveraj +15)
2. AS Monaco 16 (+9)
3. Olympique Marseille 13
4. Lille OSC 10
5. Racing Lens 10
6. OGC Nice 8
7. FC Nantes 8

AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Ada Vîlceanu)

LIVE VIDEO – Traseul în timp real al ciclonului care traversează România: Spre ce zone din țară se îndreaptă cu toată forță

Fotbal: Juventus Torino, lider provizoriu în campionatul Italiei