Fotbal: Juventus Torino, lider provizoriu în campionatul Italiei

Echipa Juventus Torino a preluat provizoriu conducerea în clasamentul campionatului de fotbal al Italiei, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Genoa, sâmbătă seara, într-un meci contând pentru etapa a şasea din Serie A.

Atacantul sârb Dusan Vlahovic a reuşit o dublă pentru torinezi, în minutele 48 (din penalty) şi 55, ultimul gol al oaspeţilor fiind marcat de portughezul Francisco Conceicao (89), aflat la prima sa reuşită în tricoul lui Juve, după un assist al altui recrut estival, francezul Khephren Thuram.

În urma acestui succes, Juventus a depăşit-o cu un punct pe rivala locală Torino FC, care va primi duminică vizita formaţiei Lazio Roma.

Într-o altă partidă programată sâmbătă, Bologna a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Atalanta Bergamo. Gazdele au deschis scorul după pauză, prin Santiago Castro (46), dar au rămas în inferioritate numerică după eliminarea fundaşului Jhon Lucumi (52). Atalanta a restabilit egalitatea în finalul reprizei secunde, prin Lazar Samardzić (90).

Rezultate::
Vineri
AC Milan – Lecce 3-0
Au marcat:: Morata (38), T. Hernandez (41), Pulisic (43).

Sâmbătă
Udinese – Inter Milano 2-3
Au marcat: Kabasele (35), Lucca (83), respectiv Frattesi (1), Martinez (47, 45+3).
Portarul Răzvan Sava a fost rezervă la Udinese.

Genoa CFC – Juventus Torino 0-3
Au marcat:: Vlahovic (48 – penalty, 55), Conceicao (89).

Bologna – Atalanta Bergamo 1-1
Au marcat:: Castro (46), respectiv Samardzic (90).

Duminică sunt programate partidele Torino FC – Lazio Roma, AS Roma – Venezia, Como – Hellas Verona, Empoli – Fiorentina şi SSC Napoli – Monza, în timp ce luni urmează să se dispute întâlnirea Parma – Cagliari.