Polo masculin: CS Dinamo a pierdut ultimul meci şi a ratat califcarea în grupele LEN Euro Cup

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de echipa sârbă VK Sabac Elixir cu scorul de 12-10 (2-3, 4-2, 3-4, 3-1), duminică, la Sabac, în ultimul meci din Grupa A a turului preliminar al competiţiei masculine de polo pe apă LEN Euro Cup, astfel că a ratat calificarea în grupele principale.

Vicecampioana României avea nevoie de cel puţin un punct pentru a obţine calificarea, trei variante, victorie (3 puncte), victorie la penalty-uri (2 puncte) sau înfrângere la penalty-uri (1 punct), dar a pierdut ultimul sfert, după ce scorul era egal, 9-9, cu opt minute înainte de final.

Pentru Dinamo au înscris Matei Ioan Luţescu (3 goluri), Niko Cubranic (2), Andrei Prioteasa (2), Jacob Mercep (1), Charles Maxwell Negus (1), Ionuţ-Valentin Vrânceanu (1).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Andrija Korac (3), Aljosa Macic (2), Ognjen Stojanovic (2), Luka Pljevancic (2), Nenad Dragovic (1), Mihajlo Repanovic (1), Aleksandar Kovacevic (1).

VK Sabac Elixir a ocupat primul loc, cu 12 puncte, urmată de Team Strasbourg, 7 puncte, CS Dinamo, 7 puncte, OSC Budapesta, 4 puncte, OSC Potsdam, 0 puncte. Primele două clasate s-au calificat în grupele principale.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)

Șeful CJ Ilfov alertează populația: Mare atenție! Evitați deplasările și țineți cont de RO-Alert

Atletism: Alergătorii etiopieni au dominat cea de-a 50-a ediţie a maratonului de la Berlin