Superliga: Gloria Buzău – Farul Constanţa 1-0

Echipa Gloria Buzău a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa, în cadrul etapei a 11-a din Superligă.

La Buzău, după ocazia lui Alibec din minutul 4, unui spectator i s-a făcut rău în minutul 12 şi meciul s-a întrerupt pentru a se permite intervenţia medicilor. Partida s-a reluat după o întrerupere de cinci minute şi Narek Grigoryan a trimis în bară, în minutul 35.

Budescu a replicat pentru gazde cu o lovitură liberă în minutul 47 şi elevii lui Neagoe au reuşit să înscrie în minutul 77. Budescu a pasat lung, pentru Ion Gheorghe, în careu, acesta i-a trimis lui Dario Canadjija, iar croatul a înscris plasat pentru 1-0. Gloria s-a impus, în cele din urmă, la limită şi Farul pierde al cincilea meci în campionat.

Neagoe este neînvins pe banca buzoienilor, iar echipa lui Hagi este pe 11, cu 12 puncte, în timp ce Gloria Buzău, aflată la prima victorie pe propriul teren, are 10 puncte şi este a 15-a.

GLORIA BUZĂU: D. Lazar – Ferraresso, Lovric, Cestor, Ciranni – Canadjija (T. Călin 84), Dr. Albu – Al. Jipa (Al. Stan 67), David Tavares, Işfan (I. Gheorghe 59) – Budescu (Ricardo Matos 84). ANTRENOR: Eugen Neagoe

FARUL CONSTANŢA: Buzbuchi – Sîrbu, B. Ţîru (Dănuleasa 46), Gustavo Marins, Cr. Ganea – Radaslavescu (D. Nedelcu 46), Dican, Casap (A. Ciobanu 81) – N. Grigoryan (Doicaru 73), Rivaldinho (Al. Stoian 73), Alibec. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Budescu 19, Canadjija 54, David Tavares 60, Dr. Albu 72, Eugen Neagoe 80, Al. Stan 90+5 / B. Ţîru 32, N. Grigoryan 70

Arbitri: Andrei Chivulete – Ovidiu Artene, Andrei Constantinescu – Vlad Baban

Arbitri VAR: Iulian Dima – Mircea Orbuleţ

Observator: Sorin Boca

Volei feminin: Campioana CSO Voluntari a câştigat Supercupa României, primul trofeu al sezonului

A intrat cu pistolul în sediul AUR și apoi a fixat insistent ținta: Bărbatul a sunat de urgență la poliție