CSM CSU Constanţa s-a calificat în grupele FIBA Europe Cup

Marţi, tot la Constanţa, BC Dnipro se impusese cu scorul de 71-69, în prima manşă.

CSM CSU Constanţa a făcut două sferturi excelente în meciul de joi, câştigând la o diferenţă confortabilă, care dacă ucrainenii au dominat ultimele minute.

Cei mai buni de la învingători au fost Kevaughn Allen, cu 18 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive, Monyea Pratt 10 p, 9 rec, 4 pd, Tyler Stevenson, 13 p, 9 rec, Cătălin Baciu 11 p, 9 rec, 3 pd.

De la BC Dnipro s-au remarcat Volodimir Koniev, 12 p, 7 rec, 3 pd, şi Maksim Zakurdaiev, 11 p, 7 rec.

Constănţenii vor evolua în Grupa C, alături de Cholet Basket (Franţa), Windrose Giants Antwerp (Belgia) şi Fribourg Olympic (Elveţia). Alte două echipe vor reprezenta România în competiţie, ambele în Grupa E, CSM CSU Oradea şi FC Argeş, alături de BC Paernu Sadam (Estonia) şi PGE Spojnia Stargard (Polonia).

FCSB – RFS: Elias Charalambous, reacție după victoria echipei sale, din Liga Europa

Dâmboviţa: Percheziţii domiciliare în Târgovişte, după o bătaie în stradă