Fotbal: FC Barcelona a suferit primul eşec în campionatul Spaniei

Echipa FC Barcelona, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a fost învinsă în deplasare de formaţia Osasuna Pamplona (scor 2-4), într-o partidă disputată sâmbătă seara, catalanii suferind cu această ocazie primul lor eşec în actuala ediţie din La Liga.

Golurile gazdelor au fost marcate de Ante Budimir (18, 72 din penalty), Bryan Zaragoza (28) şi Abel Bretones (85) pentru învingători, în timp ce pentru Barca au înscris Pau Victor (53) şi Lamine Yamal (89).

Antrenorul Hansi Flick a ales să menajeze mai mulţi dintre titularii săi obişnuiţi în meciul de la Pamplona, mizând pe mai mulţi jucători tineri, formaţi la academia clubului catalan.

Flick a ratat astfel ocazia de obţine a opta victorie consecutivă la debutul său pe banca Barcelonei şi a-l egala astfel pe argentinianul Gerardo „Tata” Martino.

Într-un alt joc disputat sâmbătă, echipa Rayo Vallecano, cu fundaşul român Andrei Raţiu integralist, a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Leganes. Rayo a deschis scorul după opt minute de joc, prin Sergio Camello, însă oaspeţii au egalat în repriza secundă, prin Juan Cruz (55).

Rezultate:
Vineri
Valladolid – Mallorca 1-2
Au marcat: Sanchez (90+4), respectiv Larin (59), Fernandez (83).

Sâmbătă
Getafe – Deportivo Alaves 2-0
Au marcat: Arambarri (42), Milla (58 – penalty).

Rayo Vallecano – Leganes 1-1
Au marcat: Camello (8), respectiv Cruz (55).

Real Sociedad – Valencia CF 3-0
Au marcat: Kubo (8), Oskarsson (80, 90+2).

Osasuna Pamplona – FC Barcelona 4-2
Au marcat: Budimir (18, 72 – penalty), Zaragoza (28), Bretones (85), respectiv Pau Victor (53), Yamal (89).

Duminică sunt programate partidele Celta Vigo – Girona, Athletic Bilbao – Sevilla FC, Betis Sevilla – Espanyol Barcelona şi Atletico Madrid – Real Madrid, în timp ce luni va avea loc întâlnirea Villarreal – Las Palmas.