Premierul canadian, ironic la adresa lui Noah Lyles, după ce Canada a câştigat titlul olimpic la ştafeta 4×100 – VIDEO

Campionul olimpic la 100 m, americanul Noah Lyles, care este infectat cu Covid-19, a fost ironizat de premierul canadian Justin Trudeau, după medalia de aur obţinută, vineri, de Canada la ştafeta 4×100 m, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Americanii – fără Lyles la această ştafetă – fuseseră descalificaţi din cursă după o predare complet greşită între Christian Coleman şi Kenny Bednarek.

Cu Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney şi Andre De Grasse – Canada a trecut linia de sosire în 37”50, în faţa sud-africanilor (37”57) şi a britanicilor (37”61).

Ironia premierului canadian a fost de fapt o referire la un interviu de după cursă al lui Lyles. „Vedeţi Canada ca pe o ameninţare în această ştafetă 4×100 m?”, a întrebat un jurnalist înainte ca americanul să răspundă: „Cine? Cine?”.

„Îmi pare rău…”, a scris Trudeau pe X, reluând declaraţia lui Lyles.

JO: Etiopianul Tamirat Tola a câştigat proba de maraton. Kenyanul Eliud Kipchoge a abandonat

JO-lupte: Cătălina Axente s-a accidentat la meciul cu sportiva americană Kennedy Alexis Blades. Ea a avut nevoie de îngrijiri medicale pe saltea