Ciclism: Olandezii au câştigat ambele curse de fond la Under-23 la Campionatele Europene

Rutierii olandezi au câştigat ambele curse de fond desfăşurate vineri la Under-23, la Campionatele Europene de ciclism pe şosea de la Limburg (Belgia).

La masculin, victoria a revenit lui Huub Artz, cronometrat pe 162 km cu timpul de 03 h 22 min 33 sec, urmat de germanul Niklas Behrens, cu acelaşi timp, şi de francezul Leandre Lozouet, la 11 secunde.

Andrei Cărbunărea s-a clasat pe locul 69 (03:25:29) din 146 de ciclişti, iar Ioan Dobrin, Mihnea-Alexandru Harasim şi Mattew-Denis Piciu au abandonat.

În cursa feminină, pe primul loc s-a clasat Sofie van Rooijen, înregistrată cu timpul de 02 h 26 min 21 sec pe 101,4 km. Pe poziţia secundă a sosit o altă olandeză, Scarlett Souren, podiumul fiind completat de italianca Eleonora Camilla Gasparrini, ambele în acelaşi timp cu campioana.

Cătălina-Andreea Cătineanu s-a clasat pe locul 77 (02:29:39), iar Iuliana-Alexandra Cioclu a încheiat pe 79 (02:31:39) din 87 de participante.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: Union Européenne de Cyclisme/facebook.com

Giurgiu: Şofer bulgar, cercetat după ce a încercat să introducă în România 14.800 de ţigarete

Ucraina solicită din nou Occidentului să aprobe lovituri cu rază lungă de acţiune pe teritoriul Rusiei