VIDEO Kenyenii au dominat la Braşov Running Festival

La feminin, primele şase locuri au fost ocupate de atlete kenyene, victoria fiind obţinută de Loice Chemnung, în 30 min 13 sec pe cei 10 kilometri, urmată de Janeth Chepngetich, în 30 min 19 sec, şi de Judy Kemboi, 30 min 29 sec.

Cea mai rapidă reprezentantă a României a fost atleta de origine kenyană Stella Rutto, în 33 min 17 sec, care a câştigat astfel şi titlul naţional la 10 km. Podiumul naţional a fost completat de Liliana Maria Dragomir (35:30) şi de Mădălina Elena Sîrbu (35:43).

În cursa internaţională masculină victoria a revenit kenyanului Daniel Kinyanjui, în 27 min 08 sec, urmat de marocanul Hicham Amghar, în 27 min 09 sec, şi de un alt kenyan, Weldon Langat, 27 min 09 sec.

Românul Dragoş Luca Pop s-a clasat pe locul 19 la general (29 min 43 sec), câştigând titlul naţional la 10 km. Podiumul românesc a fost completat de Nicolae Soare (30 min 27 sec) şi de Carol Popa (30 min 39 sec).

Qualcomm ia în vizor Intel: O tranzacție de miliarde care ar putea schimba industria cipurilor

Circulaţia feroviară a fost oprită temporar între Lunca Bradului şi Răstoliţa, din cauza unei şine rupte