Ciclism: Belgianul Remco Evenepoel şi-a păstrat titlul de campion mondial în proba de contratimp

Ciclistul belgian Remco Evenepoel şi-a păstrat titlul de campion mondial în proba de contratimp, fiind urmat pe podium de doi italieni, Filippo Ganna şi Edoardo Affini, pe un traseu de 46,1 km, duminică la Zurich, informează AFP.

Mare favorit, flamandul a devenit primul ciclist care câştigă în acelaşi an titlul olimpic şi cel mondial la contratimp, o performanţă reuşită câteva ore mai devreme în proba feminină de australianca Grace Brown.

„Este o nebunie, mi-am regăsit forma exact la timp. Însă a fost probabil cel mai complicat contratimp din cariera mea”, a comentat Evenepoel, care a fost mai rapid cu 6 secunde decât Ganna, clasat pe locul doi şi la JO de la Paris, şi cu 54 de secunde decât Affini.

Printre ceilalţi favoriţi, britanicul Joshua Tarling a încheiat pe locul 4, iar elveţianul Stefan Kung a fost pe locul 8.

Belgianul, în vârstă de 24 de ani, care s-a impus şi în cursa de fond la JO 2024, va fi, alături de slovenul Tadej Pogacar, unul dintre marii favoriţi ai probei regine la Mondiale, duminica viitoare la Zurich.

Evenepoel a încheiat pe locul trei ediţia din acest an a Turului Franţei.

Clasamentul probei masculine de contratimp la Campionatele Mondiale de ciclism de la Zurich:
1. Remco Evenepoel (Belgia) a parcurs 46,1 km în 53:01.

24. Joao Almeida (Portugalia) 3:19.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Preda)

AHK România trage semnalul de alarmă: Se poate ajunge la destabilizarea lanţului de aprovizionare agricolă

Ciclism: Belgianul Remco Evenepoel, a doua oară consecutiv campion mondial la contratimp