Fotbal: Victorie în deplasare pentru Mallorca în campionatul Spaniei

Echipa RCD Mallorca a învins la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Betis Sevilla, în ultimul meci al etapei a 6-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputat luni seara în faţa a 47.000 de spectatori.

Betis a deschis scorul pe stadionul Benito Villamarin prin argentinianul Giovani Lo Celso, aflat la a treia sa reuşită de la debutul sezonului (7), însă Mallorca a egalat după numai un minut, prin Dani Rodriguez (8).

Oaspeţii au obţinut victoria graţie golului marcat în timpul adiţional al reprizei secunde de Valery Fernandez (90+3).

În urma acestui succes, Mallorca a urcat pe locul al cincilea în clasament, cu 11 puncte, în timp ce Betis Sevilla a coborât pe locul unsprezece, cu 8 puncte.

Celelalte meciuri din Primera Division s-au încheiat cu următoarele rezultate:
Vineri
Deportivo Alaves – Sevilla FC 2-1
Au marcat: Vicente (17), Martin (60), respectiv Lukebakio (83).

Sâmbătă
Valladolid – Real Sociedad 0-0

Osasuna Pamplona – Las Palmas 2-1
Au marcat: Budimir (39 s.p.), Oroz (60), respectiv Moleiro (41).

Valencia CF – Girona 2-0
Au marcat: Juanpe (56 – autogol), Gomez (58).

Real Madrid – Espanyol Barcelona 4-1
Au marcat: Carvajal (58), Rodrygo (75), Vinicius Junior (78), Mbappe (90 – penalty), respectiv Courtois (54 – autogol).

Duminică
Getafe – Leganes 1-1
Au marcat: Mayoral (83 – penalty), respectiv Saenz (76).

Athletic Bilbao – Celta Vigo 3-1
Au marcat: Guruzeta (4, 39), Djalo (80), respectiv Aspas (25 – penalty).

Villarreal – FC Barcelona 1-5
Au marcat: Ayoze Perez (38), respectiv Lewandowski (20, 35), Torre (58), Raphinha (75, 83).

Rayo Vallecano – Atletico Madrid 1-1
Au marcat: Palazon (35), respectiv Gallagher (50).
Andrei Raţiu a fost integralist la Rayo Vallecano.