Botafogo revine după 51 de ani în semifinalele competiţiei Copa Libertadores

La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 15, prin argentinianul Thiago Almada, însă compatriotul acestuia Jonathan Calleri a restabilit egalitatea, în repriza secundă (87). În meciul tur, cele două formaţii au terminat nedecis, 0-0, la Rio de Janeiro.

Într-o altă partidă din manşa secundă a sferturilor de finală din Copa Libertadores, disputată tot între două cluburi braziliene, Atletico Mineiro a învins în faţa propriilor suporteri, cu scorul de 2-0, formaţia Fluminense, câştigătoarea trofeului în 2023, prin dubla lui Deyverson (50, 89). În tur ,Fluminense reuşise să se impună cu 1-0.

Rezultate – sferturi de finală:

Marţi

River Plate (Argentina) – Colo Colo (Chile) 1-0 (în tur 1-1)

Miercuri

Atletico Mineiro (Brazilia) – Fluminense (Brazilia) 2-0 (în tur 0-1)

Sao Paulo FC (Brazilia) – Botafogo (Brazilia) 4-5 la loviturile de departajare (în tur 0-0)

Joi se dispută partida Penarol Montevideo (Uruguay) – Flamengo (Brazilia). În meciul tur, disputat pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, Penarol a învins cu 1-0.

În semifinalele programate luna viitoare, Atletico Mineiro va juca cu River Plate, în timp ce Botafogo va înfrunta câştigătoarea duelului dintre Penarol şi Flamengo.

Rețeaua secretă prin care Evgheni Prigojin își transfera banii: Generează deranj mare în sistemul bancar occidental

Cel puţin un mort la Odesa, după un nou atac nocturn masiv al Rusiei asupra Ucrainei