Fotbal: Atletico Madrid a smuls egalul în derby-ul cu Real Madrid, din La Liga

Atletico Madrid a egalat in extremis în derby-ul cu Real Madrid, terminat nedecis, 1-1, duminică seara, pe Metropolitano, în etapa a opta a campionatului de fotbal al Spaniei.

Real a deschis scorul prin fundaşul brazilian Eder Militao (64), dar echipa antrenată de Diego Pablo Simeone a egalat în minutele adiţionale, prin atacantul argentinian Angel Correa (90+5).

Jocul a fost întrerupt pentru o perioadă în min. 69, din cauza obiectelor aruncate de suporteri către portarul Realului, belgianul Thibaut Courtois (fost la Atletico între 2011 şi 2014). Cele două echipe au fost trimise la vestiare pentru un sfert de oră, după care jocul a fost reluat fără alte probleme.

Rezultate:
Vineri
Valladolid – Mallorca 1-2
Au marcat: Ivan Sanchez (90+4), respectiv Larin (59), Valery Fernandez (83).

Sâmbătă
Getafe – Deportivo Alaves 2-0
Au marcat: Arambarri (42), Milla (58 – penalty).

Rayo Vallecano – Leganes 1-1
Au marcat: Camello (8), respectiv Juan Cruz (55).
Internaţionalul român Andrei Raţiu a fost integralist la Rayo.

Real Sociedad – Valencia CF 3-0
Au marcat: Kubo (8), Oskarsson (80, 90+2).

Osasuna Pamplona – FC Barcelona 4-2
Au marcat: Budimir (18, 72 – penalty), Zaragoza (28), Bretones (85), respectiv Pau Victor (53), Yamal (89).

Duminică
Celta Vigo – Girona 1-1
Au marcat: Aspas (81), respectiv Yangel Herrera (38).

Athletic Bilbao – Sevilla 1-1
Au marcat: Mikel Jauregizar Alboniga (36), respectiv Alex Padilla (90+3, autogol)

Betis Sevilla – Espanyol Barcelona 1-0
A marcat: Lo Celso (85).

Atletico Madrid – Real adrid 1-1
Au marcat: Angel Correa (90+5), respectiv Eder Militao (64).

Luni va avea loc ultima partidă a rundei, Villarreal – Las Palmas.