CTP comentează victoria Simonei Halep: Revine cu dinții strânși. Să vedem cât o ține

„Îndârjire. Asta am văzut la Simona în primul ei meci de turneu WTA, la Hong Kong, după atâta vreme de stat pe tușă. Adversara, australianca Rodionova, s-a dovedit foarte incomodă, rezistentă în raliuri, capabilă să treacă brusc din apărare în atac și posedând un rever tăiat remarcabil. Simona a luat clar primul set, 6-2, apoi știam însă că va veni „punctul mort” fizic, când va avea nevoie de al doilea suflu ca să-l depășească.

Și a reușit! S-a aplecat în față sufocată la capătul unor schimburi lungi și tari – e și o căldură umedă rea la Hong Kong – , dar a tras cu dinții de ea și a răzbit în setul decisiv, 6-4, după mai bine de două ore.

Pe lângă destule greșeli, am văzut și lovituri care aminteau de marea campioană Simona Halep.

Voință este. Acum să vedem câte meciuri va mai fi capabilă să reziste…”, a scris CTP pe Facebook.

Fostul lider WTA Simona Halep s-a calificat, miercuri, în turul doi al turneului de categorie WTA 125 din Hong Kong, învingând-o în runda inaugurală pe Arina Rodionova. Pentru româncă a fost primul meci oficial după patru luni şi jumătate.

A fost o confruntare de două ore şi opt minute, în care Halep s-a impus cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4.

Simona Halep, în vârstă de 33 de ani, ocupă locul 1130 WTA şi a beneficiat de wildcard la Hong Kong 125 Open. Australianca Arina Rodionova (34 de ani) se află pe locul 114 mondial.

În faza următoare, Simona Halep o va întâlni pe rusoaica Anna Blinkova, numărul 78 mondial şi favorită 7.

Tenis: Simona Halep, după victoria de la Hong Kong – Cuvintele nu pot descrie sentimentul

Un mort şi trei răniţi, după ce două TIR-uri şi un autoturism s-au ciocnit, pe A1 – Traficul este îngreunat