CSM Bucureşti a câştigat derby-ul cu Gloria 2018 Bistriţa, în campionat

Campioana şi-a luat revanşa după ce a fost învinsă de Gloria cu 30-26, la Bistriţa, pe 7 septembrie.

”Tigroaicele” au început bine şi au condus cu 11-7 şi 12-8, dar la pauză echipa antrenată de Florentin Pera avea avantaj de două goluri, 18-16.

Gloria a rămas la cârma jocului şi în partea secundă, dar CSMB a revenit şi a controlat ultimul sfert de oră, câştigând fără emoţii, cu 33-30.

Cristina Neagu a marcat 7 goluri pentru CSM, Elizabeth Omoregie 6, iar Monika Kobylinska şi Noemi Pasztor, câte 5. De la Gloria s-au remarcat Valeria Kirdiaşeva 6 goluri, Gnonsiane Niombla 5, Tamires Morena De Araujo Frossard 5.

Vicecampioana CS Rapid Bucureşti a trecut de HC Zalău cu 32-29, cele mai bune jucătoare ale echipei giuleştene fiind Aissatou Kouyate, Sorina Grozav, cu câte 4 goluri, şi portarul Denisa Şandru, cu 10 intervenţii.

Alexia Niţă a reuşit 7 goluri pentru echipa antrenată de Gheorghe Tadici, Adriana Naumenko 6, Emilija Lazic 5.

În alt meci, SCM Râmnicu Vâlcea a învins-o fără drept de apel pe CS Măgura Cisnădie cu scorul de 32-21.

Alicia Toublanc, Daniela De Jong, Anniken Wollik au marcat câte 6 goluri pentru gazde, iar Raluca Kelemen a avut 12 intervenţii. Alina Ilie s-a remarcat de la oaspete cu 8 goluri, iar Fanta Diagouraga a înscris 6 goluri.