Fotbal: Fiorentina a învins-o pe AC Milan (2-1), într-un meci cu trei penalty-uri ratate

Fiorentina a învins-o pe AC Milan cu scorul de 2-1, duminică seara, pe ”Artemio Franchi”, într-un meci din etapa a şaptea a primei ligi italiene de fotbal, în care s-au ratat trei penalty-uri.

Mai întâi echipa ”viola” a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, dar portarul francez Mike Maignan a apărat şutul lui Moise Kean (22). Gazdele au reuşit totuşi să deschidă scorul (35), prin francezul Yacine Adli, jucător împrumutat chiar de la Milan.

Rossoneri puteau egala în finalul primei reprize, dar portarul David De Gea a apărat penalty-ul executat de internaţionalul francez Theo Hernandez (45+1). Fostul goalkeeper al lui Manchester United a apărat şi penalty-ul executat de atacantul englez Tammy Abraham (56), însă a fost învins patru minute mai târziu de americanul Christian Pulisic (60).

Gazdele au câştigat graţie golului marcat de islandezul Albert Gudmundsson (73).

Parma a obţinut un punct la Bologna (0-0), în ciuda faptului că jucat aproape o repriză în zece. Internaţionalul român Dennis Man a fost titular la oaspeţi, iar Valentin Mihăilă a fost introdus în ultima parte a meciului.

Rezultatele etapei a 7-a din Serie A:
Vineri
Napoli – Como 3-1
Au marcat: McTominay (1), Romelu Lukaku (53 – penalty), David Neres (86), respectiv Strefezza (43).

Hellas Verona – Venezia 2-1
Au marcat: Tengstedt (9), Joronen (81, autogol), respectiv Oristanio (2).

Sâmbătă
Udinese – Lecce 1-0
A marcat: Zemura (75).
Portarul Răzvan Sava a fost rezervă la Udinese. Portarul Alexandru Borbei a fost rezervă la Lecce.

Atalanta Bergamo – Genoa 5-1
Au marcat: Retegui (24, 50, 74 – penalty), Ederson Silva (60), de Roon (80), respectiv Jeff Ekhator Osayuki (83).

Inter Milano – Torino 3-2
Au marcat: Marcus Thuram (25, 35, 60), respectiv Duvan Zapata (36), Vlasic (86 – penalty).

Duminică
Juventus Torino – Cagliari 1-1
Au marcat: Vlahovic (15 – penalty), respectiv Răzvan Marin (88 – penalty).

Bologna – Parma 0-0
Dennis Man a jucat până în min. 89 la Parma, iar Valentin Mihăilă a fost introdus în min. 72.

Lazio Roma – Empoli 2-1
Au marcat: Zaccagni (45+4), Pedro Rodriguez (84), respectiv Sebastiano Esposito (9).

Monza – AS Roma 1-1
Au marcat: Dany Mota (70), respectiv Dovbik (61).

Fiorentina – AC Milan 2-1
Au marcat: Yacine Adli (35), Albert Gudmundsson (73), respectiv Pulisic (60).