Liga Naţiunilor: Kosovo s-a impus la Kaunas, 2-1 cu Lituania, în grupa din care face parte şi România

Echipa naţională din Kosovo a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, echipa naţională a Lituaniei, într-un meci din grupa C2 a Ligii Naţiunilor.

La Kaunas s-au înfruntat două viitoare adversare ale României. Edon Zhegrova a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 20, din pasa lui Muslija. Introdus pe teren în minutul 59, Ermal Krasniqi a majorat avantajul kosovarilor în minutul 65, iar Paulius Golubickas le-a dat speranţe lituanienilor cu golul său din minutul 85. Kosovo s-a impus cu 2-1 şi se află pe locul secund în grupa C2, având 6 puncte. Pe primul loc este, în continuare, România, cu şase puncte şi golaveraj mai bun. Cipru ocupă locul al treilea, cu 3 puncte, iar Lituania are trei înfrângeri din trei meciuri.

Marţi, 15 octombrie, Lituania va înfrunta România, pe teren propriu.

ONU anunță că niciun ajutor alimentar nu a intrat în Gaza în luna octombrie

Mathias, copilul bolnav căruia Barcola i-a dedicat golul din meciul cu Israel, a decedat