Handbal feminin: SCM Rm.Vâlcea, calificată fără emoţii în turul al treilea preliminar al EHF European League

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat fără emoţii în turul al treilea preliminar al competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa slovacă HC DAC Dunajska Streda cu scorul de 33-26 (15-14), duminică seara, în deplasare, în manşa secundă din turul al doilea preliminar.

Echipa vâlceană a făcut un joc mai bun decât acasă, unde s-a impus cu 28-26.

Nici prima repriză din Slovacia nu a fost prea reuşită, fiind condusă cu 10-6 şi 13-10, însă a intrat la pauză în avantaj, cu 15-14, dominând apoi repriza secundă.

Pentru echipa antrenată de Bent Dahl au marcat Nathalie Hagman 10 goluri, Anniken Wollik 5, Daniela De Jong 5, Rebeca Necula 4, Charlotte Cholevova 3, Asma Elghaoui 2, Mia Zschocke 1, Natasa Ljepoja 1, Alicia Toublanc 1, Irina Mokat 1.

Raluca Kelemen a avut 7 intervenţii (28%), Julie Foggea a reuşit 4 (36,36%), iar Teodora Neagu a apărat un şut (50%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Eliska Desortova 8, Emma Boada Coronado 7, Linea Cocaj 3, Dora Csernyanszky 2, Valeria Policarpo Santos 2, Erika Rajnohova 2, Monika Penzes 1, Barbara Sari 1.

Noemi Magera a încheiat cu 8 intervenţii (34,78%), iar Simona Tomovcikova a avut 7 (28%).

Meciul a fost arbitrat de slovenii Zan Puksic şi Miha Satler, iar delegat EHF a fost croatul Vladimir Sokol.

În turul al treilea preliminar, SCM Râmnicu Vâlcea va înfrunta puternica formaţie maghiară DVSC Schaeffler, meciurile fiind programate luna viitoare, prima manşă acasă şi revanşa în Ungaria.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)