Formula 1: Verstappen a câştigat sprintul la Austin şi şi-a mărit avansul faţă de Norris

Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, sâmbătă, cursa sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Statelor Unite, punând capăt unei serii de opt curse fără victorie şi mărindu-şi avansul în clasamentul general faţă de Lando Norris (McLaren) la 54 de puncte, relatează Reuters.

Carlos Sainz de la Ferrari a terminat al doilea, la 3,882 secunde în spatele lui Verstappen, după ce l-a depăşit pe Norris la începutul ultimului tur pe Circuit of the Americas din Austin, când britanicul a intrat prea adânc în primul viraj.

Victoria a fost prima pentru Verstappen de la sprintul din Austria din iunie şi a însemnat că triplul campion a câştigat toate cele patru sprinturi de 100 km de până acum din acest sezon şi mai are încă două de câştigat.

Federaţia Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie: Estimăm că datoria statului către furnizorii de energie electrică s-ar ridica la 1 miliard de euro, pentru acest an

Se anunță rezultatele unei anchete care va provoca cutremur în România: Toți clienții băncilor sunt vizați