Superliga: Rapid – Farul, scor 5-0, într-un meci cu doi eliminaţi

Echipa bucureşteană Rapid a învins luni seara, pe teren propriu, scor 5-0, gruparea Farul Constanţa, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii.

Într-o primă repriză dominată de gazde, giuleştenii au deschis scorul în minutul 13, când Petrila a pasat la marginea careului şi Borza a şutat pe jos. În minutul 21 Alibec a trimis cu călcâiul pentru Radaslavescu, acesta a scăpat în careu şi a fost blocat în careu de Cristian Manea. Rapid şi-a majorat avantajul în minutul 30, după ce Dican a gafat, Christensen i-a trimis lui Petrila şi acesta a înscris. Minutul 40 a adus al treilea gol al gazdelor. Paşcanu a prins un voleu din careu şi Rapid a intrat cu 3-0 la pauză. În minutul 72 Alex Dobre a debutat cu gol la Rapid, după un contraatac şi o pasă a lui Cristian Manea, iar scorul a luat proporţii, 4-0. Oaspeţii nu au existat pe teren, în timp ce elevii lui Marius Şumudică au pus presiune până la final. Dănuleasă a fost eliminat în minutul 83, la numai două minute după ce intrase pe teren, iar giuleştenii au rămas şi ei în zece. Hromada a primit galben pentru un atac la Nicolas Popescu, în minutul 90+3, dar după verificarea VAR cartonaşul a fost transformat în roşu şi Hromada a părăsit terenul. Rapidiştii s-au impus în final cu 5-0, Alex Dobre reuşind dubla în minutul 90+4.

Rapid a aplicat o corecţie neaşteptată echipei lui Hagi şi, cu 16 puncte, este pe locul 10, în timp ce Farul se află în subsolul clasamentului, pe locul 14, cu 13 puncte.

RAPID: Siegrist – C. Manea, Săpunaru (Cr. Ignat 43), Paşcanu (Micovschi 86) – Onea, T. Christensen (Grameni 86), Hromada, Borza – N’jie (Al. Dobre 66), Boupendza, Petrila (Kait 88). ANTRENOR: Marius Şumudică

FARUL: Buzbuchi – M. Bălaşa (Dănuleasă 81), Ţîru, Gustavo Marins, C. Ganea (N. Popescu 71) – V. Dican, Nedelcu (Al. Stoian 28), Vînă – N. Grigoryan (Băsceanu 71), Alibec, Radaslavescu (D. Sîrbu 46). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Siegrist 4, Săpunaru 6, Paşcanu 54, Onea 77, A. Dobre 89, / Radaslavescu 36, Alibec 44, Gustavo Marins 89

Cartonaşe roşii: Gabriel Dănuleasă (Farul Constanţa) min. 83; Jakub Hromada (Rapid) min. 90+3

Arbitri: Andrei Moroiţă – Daniel Mitruţi, Ionel Dumitru

Arbitri VAR: Florin Andrei – Cristina Trandafir

Mircea Geoană: Veniţi la vot în număr mare din primul tur/ PNL este util pentru democraţia românească/ Ceea ce vedem astăzi este o încercare de a duce în turul doi pe domnul Ciolacu şi pe domnul Simion

Maia Sandu, prima reacție după ce s-au anunțat rezultatele finale ale alegerilor și referendumului