Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a obţinut a doua sa victorie consecutivă în EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a obţinut a doua sa victorie consecutivă în competiţia masculină de baschet EuroCup, 81-73 (26-22, 18-14, 19-24, 18-13) cu echipa israeliană Hapoel Bank Yahav Ierusalim, miercuri seara, la Samokov (Bulgaria), în Grupa B.

”U” a reuşit a doua sa victorie la rând în deplasare, revenindu-şi după un debut nefericit de sezon în a doua competiţie valorică de pe continent, cu trei înfrângeri.

Campioana României a dominat jocul din Bulgaria (Hapoel nu poate juca meciurile în Israel din cauza conflictului dintre Israel şi Hamas), în ciuda unui recul în sfertul al treilea, adjudecat de echipa din Ierusalim cu 24-19. Scorul era egal, 67-67, cu şase minute înainte de final, dar clujenii au fost mai buni în ultimele minute şi au câştigat la opt puncte.

Cubanezul Karel Guzman a fost cel mai bun de la ardeleni, cu 20 de puncte, 3 recuperări şi 4 pase decisive, Kevin Hervey a contribuit cu 17 p, 4 rec, Zavier Simpson, 15 p, 3 rec, 5 pd, iar Adam Mokoka, 14 p, 9 rec, 3 pd.

De la Hapoel s-au remarcat Jared Harper, 19 p, Justin Smith, 10 p, 4 rec, şi Khadeen Carrington, 11 p.

În celelalte meciuri de miercuri, Valencia Basket a dispus de Turk Telekom Ankara cu 101-87, în deplasare, iar Cedevita Olimpija Ljubljana a învins-o în deplasare pe Aris Midea Salonic cu 82-75.

Marţi, 7Bet-Lietkabelis Panevezys a trecut de vicecampioana Cosea JL Bourg-en-Bresse cu 84-80, iar Umana Reyer Veneţia a învins-o pe Veolia Towers Hamburg cu 80-68.

”U” va juca următorul meci acasă, pe 30 octombrie, cu Umana Reyer Veneţia.