Bundesliga: RB Leipzig a făcut 3-1 cu Freiburg şi a devenit lider

Echipa germană RB Leipzig a trecut pe primul loc al clasamentului în Bundesliga, după ce a învins sâmbătă, pe teren propriu, echipa SC Freiburg, scor 3-1.

Oaspeţii s-au văzut în avantaj pe tabelă încă din minutul 15, când Ritsu Doan a deschis scorul din centrarea lui Vincenzo Grifo. Leipzig a revenit însă după pauză. Willi Orban a egalat în minutul 47, pentru ca după alte 11 minute Lutsharel Geertruida să aducă gazdele în avantaj. Lois Openda a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru RB Leipzig, care este lider în Bundesliga, cel puţin până la meciul de duminică al lui Bayern.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a opta din Bundesliga:

VfB Stuttgart – Holstein Kiel 2-1 (Undav 19, El Bilal Toure 61 / Gigovic 84);

RB Leipzig – Freiburg 3-1 (Orban 47, Geertruida 58, Openda 79 / Ritsu Doan 15);

Augsburg – Borussia Dortmund 2-1 (Claude-Maurice 25, 50 / Malen 4);

FC St Pauli – Wolfsburg 0-0.

Fotbal: A patra victorie consecutivă pentru SSC Napoli în Serie A

Adrian Gavriliu, primul român care devine arbitru internaţional de high diving. Gavriliu este antrenorul lui Constantin Popovici