Haltere: Cosmina Pană a cucerit trei medalii la Europenele U23 din Polonia

Sportiva română Cosmina Pană a cucerit trei medalii, una de aur şi două de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret (U23) de la Raszyn (Polonia).

La Under-23, Pană (CSM Bacău) a câştigat aur la stilul smuls al categoriei 49 kg, cu 73 kg, a luat bronz la aruncat, cu 87 kg, şi tot bronz, la total, cu 160 kg.

În competiţia juniorilor, Ioana Miron a fost aproape de medalii la cat. 45 kg, însă a terminat pe cinci la smuls (63 kg), pe patru la aruncat (81 kg) şi tot pe patru la total (144 kg).

La cat. 55 kg, Narcis Papolţi a fost al optulea la smuls (96 kg), al şaselea la aruncat (120 kg) şi a încheiat pe opt la total (216 kg). La aceeaşi categorie, Daniel Dorobete s-a clasat pe patru la smuls (101 kg), pe opt la aruncat (116 kg) şi pe şapte la total (217 kg).

La cat. 49 kg junioare, Adelina Lorinţ a fost a şaptea la smuls (63 kg), dar a ratat toate cele trei încercări la stilul aruncat (la 80 kg).

România participa cu 15 sportivi, 6 la masculin şi 9 la feminin, la Campionatele Europene de juniori şi tineret (U23) de la Raszyn. În total, la competiţie s-au înscris 449 de sportivi din 35 de ţări.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Federatia Romana de Haltere/Facebook

Cluj: O tânără de 27 de ani a murit într-un accident rutier

VIDEO Ciolacu: Motorul economiei României stă în industria auto, care generează peste 13% din PIB