Fotbal: Victorie categorică pentru FC Barcelona în derby-ul cu Real Madrid (4-0)

FC Barcelona s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 4-0, pe terenul rivalei Real Madrid, sâmbătă seara, în marele derby al campionatului de fotbal al Spaniei.

După o primă repriză echilibrată, Barca s-a dezlănţuit după pauză, reuşind să marcheze de patru ori, prin Robert Lewandowki, autorul unei duble într-un interval de două minute (54, 56), Lamine Yamal (77) şi Raphinha (84).

În urma acestui succes, FC Barcelona şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului după 11 etape, distanţându-se la şase puncte de Real Madrid, ocupanta locului secund.

Rezultate:
Vineri
Espanyol Barcelona – Sevilla FC 0-2
A marcat: Lukebakio (20, 45).

Sâmbătă
Valladolid – Villareal 1-2
Au marcat: Sylla (60 – penalty), respectiv Barry (29), Ayoze Perez (84).

Rayo Vallecano – Deportivo Alaves 1-0
A marcat: Sivera (80 – autogol).
Fundaşul Andrei Raţiu a fost integralist la Rayo Vallecano.

Las Palmas – Girona 0-1
A marcat: Munoz (41).

Real Madrid – FC Barcelona 0-4
Au marcat: Lewandowski (54, 56), Yamal (77), Raphinha (84):

Duminică sunt programate partidele Leganes – Celta Vigo, Getafe – Valencia, Betis Sevilla – Atletico Madrid şi Real Sociedad – Osasuna, în timp ce luni va avea loc meciul Mallorca – Athletic Bilbao.