Fotbal: Parma a remizat pe teren propriu cu Empoli (1-1), în Serie A

Parma, echipa românilor Dennis Man şi Valentin Mihăilă, a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Empoli, duminică, într-un meci din etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, după un autogol al fundaşului Woyo Coulibaly (35), Parma restabilind egalitate în partea a doua a jocului, prin Gabriel Charpentier (80), Gazele au ratat şi un penalty în minutul 84, prin Ange-Yoan Bonny

Dannis Man a fost titular în acest joc, fiind înlocuit în minutul 46 de Gabriel Charpentier. Valentin Mihăilă a început meciul pe banca de rezerve şi a intrat pe teren în minutul 85.

Parma ocupă locul 17 în clasament, primul deasupra zonei retrogradabile, cu un avans de două puncte faţă de Genoa (locul 18), învinsă duminică în deplasare de Lazio Roma (scor 0-3).

Rezultate:
Vineri

Udinese – Cagliari 2-0
Au marcat: Lucca (38), Davis (78).
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost titular la Cagliari, fiind înlocuit în minutul 89.

Torino FC – Como 1-0
A marcat: Njie (75).

Sâmbătă
SSC Napoli – Lecce 1-0
A marcat: Di Lorenzo (73).
Portarul Alexandru Borbei a fost rezervă la Lecce.

Atalanta Bergamo – Hellas Verona 6-1
Au marcat: de Roon (6), Retegui (9, 58), De Ketelaere (14), Lookman (29, 34), respectiv Sarr (42).

Duminică
Parma – Empoli 1-1
Au marcat: Charpentier (80), respectiv Coulibaly (35 – autogol).

Lazio Roma – Genoa 3-0
Au marcat: Noslin (21), Pedro (86), Vecino (90+5).

Monza – Venezia 2-2
Au marcat: Kyriakopoulos (23), Djuric (44), respectiv Ellertsson (15), Svoboda (39).

Duminică seara se dispută partidele Inter Milano – Juventus Torino şi Fiorentina – AS Roma.