Bundesliga: Bayern a demolat pe Bochum, în deplasare, scor 5-0

Echipa germană Bayern Munchen s-a impus duminică, în deplasare, scor 5-0, cu formaţia VfL Bochum, în etapa a 8-a din Bundesliga.

Bayern a controlat partida de pe Ruhrstadion şi a condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele semnate de Michael Olise, în minutul 16, şi Jamal Musiala, minutul 26. După pauză, Bochum a intrat cu o altă energie şi a pus presiune pe apărarea bavareză, însă o pasă excelentă a lui Musiala, finalizată de Harry Kane a adus al treilea gol pentru oaspeţi. Rezultatul final, 5-0 pentru bavarezi, a fost stabilit după ce Leroy Sane (min. 65) şi Kingsley Coman (min. 71) au marcat şi ei.

Bayern Munchen are 20 de puncte, acelaşi număr de puncte avut şi de Leipzig, însă este lider în Bundesliga, în vreme ce adversarii de la Bochum sunt ultimii în clasament, cu un singur punct.

Kane a ajuns la nouă reuşite stagionale, egalându-l pe Omar Marmoush (Eintracht Frankfurt) în fruntea clasamentului golgeterilor.

Biden deplânge o ”ascensiune înfiorătoare” a antisemitismului de la începutul Războiului din Fâşia Gaza

FOTO Accident aviatic în Republica Moldova. Un avion s-a prăbușit peste o casă și ulterior a luat foc