Fotbal: Arsenal Londra şi FC Liverpool s-au neutralizat (2-2) în Premier League

Atacantul egiptean Mohamed Salah a ajutat-o pe FC Liverpool să plece cu un punct de pe Emirates Stadium, unde a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Arsenal Londra, duminică seara, într-un meci din etapa a noua a campionatului de fotbal al Angliei.

Arsenal a deschis scorul prin Bukayo Saka (9), însă „comoranii” au egalat prin fundaşul Virgil van Dijk (18), înainte ca gazdele să treacă din nou în avantaj înainte de pauză, după reuşita lui Mikel Merino (43). Liverpool a forţat din nou egalarea în finalul jocului şi a reuşit să înscrie prin Salah, în minutul 81.

În urma acestei remize, Liverpool nu a reuşit să-ţi recupereze fotoliul de lider, cedat sâmbătă campioanei en titre, Manchester City, învingătoare pe teren propriu în meciul cu Southampton (1-0).

În celelalte partide disputate duminică la Londra, Tottenham Hotspur, cu fundaşul Radu Drăguşin pe banca de rezerve până la final, s-a înclinat pe terenul formaţiei Crystal Palace, West Ham a învins-o in extremis pe Manchester United (2-1), printr-un gol marcat din penalty în timpul adiţional, în timp ce Chelsea a trecut la limită de Newcastle United (2-1).

Rezultate:
Vineri
Leicester City – Nottingham Forest 1-3
Au marcat: Vardy (23), respectiv Yates (16), Chris Wood (47, 60).

Sâmbătă
Aston Villa – Bournemouth 1-1
Au marcat: Ross Barkley (76), respectiv Evanilson (90+6).

Brentford – Ipswich Town 4-3
Au marcat: Wissa (44), Harrison Clarke (45+1 – autogol), Mbeumo (51 – penalty, 90+6), respectiv Szmodics (28), George Hirst (31), Liam Delap (86).

Brighton – Wolverhampton 2-2
Au marcat: Welbeck (45), Evan Ferguson (85), respectiv Ai-Nouri (88), Matheus Cunha (90+3).

Manchester City – Southampton 1-0
A marcat: Haaland (5).

Everton – Fulham 1-1
Au marcat: Beto (90+4), respectiv Iwobi (61).

Duminică
Crystal Palace – Tottenham Hotspur 1-0
A marcat: Mateta (31).

Chelsea Londra – Newcastle 2-1
Au marcat: Nicolas Jackson (18), Carlton Palmer (47), respectiv Isak (32).

West Ham – Manchester United 2-1
Au marcat: Summerville (74), Jarrod Bowen (90+2 – penalty), respectiv Casemiro (81).

Arsenal Londra – FC Liverpool 2-2
Au marcat: Saka (9), Mikel Merino (43), respectiv van Dijk (18), Mo Salah (81).