Superliga: Sepsi OSK a învins Gloria Buzău, scor 2-1. Buzoienii au marcat golul ce ar fi putut aduce egalarea în minutul 90+4, dar acesta a fost anulat de VAR

Echipa Sepsi OSK a învins, luni, în deplasare, scor 2-1, formaţia Gloria Buzău, în etapa a doua a Superligii. Echipa din Buzău a marcat golul care ar fi adus egalarea în minutul 90+4, dar acesta a fost anulat pe motiv de ofsaid după consultarea VAR.

Golurile au fost marcate de Ciobotariu (12) şi Coman (30), pentru Sepsi, respectiv Tescan (86) pentru Gloria Buzău.

Matos a marcat pentru Gloria Buzău, în minutul 90+4, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, după consultarea sistemului VAR.

Gloria Buzău: Greab – Scheda, Dandea (Traore -46), Dobrosavlevici, Turda, Sălceanu – Prejmereanu (Canadija – 73), Călin (Tescan – 56), Dumitru (Akhamatov – 46) – Budescu (Budescu – 73), Matos. Antrenor: Andrei Prepeliţă

Sepsi: Niczuly – Oteliţă, D. Ciobotariu, Ninaj, Ştefan – Varga (Bardea – 66), Alimi, Mino, Kallaku (Hajdin – 87) – Matei (Neskovic – 66), Coman (Siger – 87). Antrenor: Bernd Storck

Rezerve: Moldovan, Gyenge, Breij, Hajdin, Siger, Popsa, Drăghiceanu, Bardea, Neskovic.

Cartonaşe galbene: Sălceanu (23), Dandea (33), Dobrosavlevici (50), Turda (54), Traore (82), Matos (90+5)  / Alimi (68), Neskovic (77)

Arbitri: Iulian Călin – Stelian Slabu, Nicuşor Marin – Robert Avram

Camera VAR: Cătălin Popa, Andrei Moroiţă

Observatori: Alexandru Deaconu, Cătălin Cursaru

UPDATE – Bărbat arestat, după ce a fost prins cu maşina în Sectorul 1, deşi nu posedă permis şi avea alcoolemie de 1,00 mg/l alcool pur în aerul expirat / A fost condamnat în 2023 pentru fapte similare