Andrei Gîrtofan a câştigat Tess Rally, iar Simone Tempestini a obţinut al nouălea titlu de campion naţional

Andrei Gîrtofan a câştigat cea de-a 53-a ediţie a Tess Rally Braşov, etapa a opta a Campionatului Naţional de Raliuri Betano, în timp ce Simone Tempestini a obţinut al nouălea său titlu de campion naţional de raliuri.

Tempestini, care a fost nevoit să abandoneze în prima probă specială a cursei, stabileşte astfel un record absolut pentru automobilismul sportiv românesc, după ce l-a depăşit pe Titi Aur în topul campionilor all-time din raliul românesc, scrie agerpres.ro.

Echipajul Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2) s-a impus cu timpul de 01 h 20 min 11 sec 7/10 pe cele nouă probe speciale ale cursei, urmat de fraţii Norbert şi Francesca Maior (Ford Fiesta Rally3 Evo), la 29 sec 6/10, podiumul fiind completat de echipajul Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Skoda Fabia R5), la 3 min 12 sec 4/10.

Pe locul al patrulea s-a clasat fostul campion naţional Dan Gîrtofan, tatăl lui Andrei, şi copilotul său Andrei Toderaş (Skoda Fabia Rally2), la 03 min 41 sec 2/10 de fiul său.

Ultima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano, Raliul Vâlcii, va avea loc pe 26-27 octombrie.

Scădere în numărul beneficiarilor de indemnizații pentru creșterea copilului în august 2024

Premiu în valoare de peste 100.000 de lei, câştigat la Loto 5/40 / Biletul câştigător a fost achiziţionat online / Numerele câştigătoare