Baschet masculin: CSO Voluntari a câştigat în Olanda cu Donar Groningen, în ENBL

CSO Voluntari a învins echipa olandeză Donar Groningen, cu scorul de 89-83 (16-26, 32-17, 23-18, 18-22), miercuri seara, în deplasare, în Grupa A a Ligii Nord-Europene de baschet masculin (ENBL).

Echipa ilfoveană, finalista ediţiei trecute, a început mai greoi, dar a avut un sfert secund excelent, câştigat la o diferenţă de 15 puncte, iar apoi şi-a consolidat avantajul pe tabelă. Cu circa şase minute înainte de final, Donar s-a apropiat la două puncte, 73-75, dar CSO Voluntari a controlat finalul şi a câştigat la şase puncte.

Cei mai buni de la învingători au fost Lewis Markel Sullivan, cu 20 de puncte, 4 recuperări, Kodi Andrew Justice, cu 19 p, 4 rec, 3 pase decisive, Lucas Tohătan, 18 p, 4 rec, 4 pd, şi Alexandru Olah, 14 p, 8 rec.

James Karel Karnik, cu 28 p, 10 rec, a fost MVP-ul gazdelor, Zachary Dieterich Harvey a contribuit cu 19 p, 4 pd, Keevan Austin Veinot, 16 p, 3 rec, şi Filip Brankovic, 11 p, 7 rec.

Pentru CSO Voluntari aceasta este a doua victorie în tot atâtea meciuri jucate în acest sezon în ENBL.

În alte meciuri din grupă, marţi, Newcastle Eagles a învins-o pe Spartak Pleven cu 75-61, iar Tartu Ulikool Maks and Moorits (Estonia) a pierdut acasă cu BK Opava (Cehia), cu 80-86.

CSO Voluntari va juca următorul meci acasă, pe 6 noiembrie, cu echipa slovacă Spisski Rytieri.