Baschet masculin: FC Argeş a pierdut dramatic în Polonia, în FIBA Europe Cup

FC Argeş a fost învinsă în deplasare de echipa poloneză PGE Spojnia Stargard cu scorul de 65-62 (19-15, 13-10, 19-19, 14-18), miercuri seara, într-un meci din Grupa E a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Gazdele au dominat cea mai mare parte a timpului, dar echipa piteşteană a reuşit să treacă în avantaj în ultimul sfert, având 58-55, când mai erau circa cinci minute de joc. Cu 108 secunde rămase de disputat, formaţia din Trivale era încă în avantaj, 60-58, dar apoi nu a mai înscris decât două puncte, dar PGE Spojnia Stargard a reuşit şapte.

Radovan Djokovic, cu 15 puncte, 6 pase decisive, Christian Jones, 13 p, 6 recuperări, Corey Allen-Williams, 10 p, 4 rec, 4 pd, şi Zachary Smith, 11 p, 10 rec, s-au remarcat de la piteşteni.

MVP-ul gazdelor a fost Luther Muhammad, cu 20 p, 6 rec, dar evoluţii bune au avut şi Aleksandar Langovic, 13 p, 7 rec, şi Talon Cooper, 14 p, 7 rec, 3 pd.

În celălalt meci al grupei, CSM CSU Oradea a învins echipa estoniană BC Parnu Sadam cu scorul de 84-72, în deplasare.

CSM CSU Oradea e lider cu 4 puncte, urmată de PGE Spojnia Stargard, 3 puncte, FC Argeş, 3 puncte, BC Parnu Sadam, 2 puncte.

În următoarea etapă, CSM CSU Oradea va primi vizita echipei FC Argeş, pe 23 octombrie.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: FC Argeș Basketball/Facebook

Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale le-a plătit fermierilor 505,7 de milioane de euro, între octombrie 2023 – octombrie 2024

Ciucă ţine cu Universitatea Craiova şi Steaua: Mi-au plăcut absolut toţi cei care au făcut parte din echipa Craiovei Maxima