Bayer Leverkusen, campioana en titre a Germaniei, a terminat la egalitate în deplasare, cu Werder Bremen

Oaspeţii au condus cu 1-0 la pauză, graţie unui gol marcat de Victor Boniface (30), însă Werder a restabilit egalitatea prin Marvin Ducksch (74). Bayer a preluat din nou conducerea pe tabelă, trei minute mai târziu, în urma autogolului lui Feix Agu (77). Gazdele au reuşit să evite înfrângerea în finalul jocului, când au marcat pentru a doua oară prin Romano Schmid (90).

Bayer Leverkusen ocupă locul al treilea în clasament, cu 15 puncte, la cinci lungimi de liderul RB Leipzig, care s-a impus sâmbătă cu 3-1 în meciul de pe teren propriu cu SC Freiburg. Werder Bremen se află pe poziţia a noua, cu 12 puncte.

Rezultate:
Vineri
FSV Mainz – Borussia Moenchengladbach 1-1
Au marcat: Lainer (55 autogol), respectiv Kleindienst (57).

Sâmbătă
VfB Stuttgart – Holstein Kiel 2-1
Au marcat: Undav (19), Toure (61), respectiv Gigovic (84).

RB Leipzig – SC Freiburg 3-1
Au marcat: Orban (47), Geertruida (58), Openda (78), respectiv Doan (15).

FC Augsburg – Borussia Dortmund 2-1
Au marcat: Claude-Maurice (25, 51), respectiv Malen (4).

St Pauli – VfL Wolfsburg 0-0

Werder Bremen – Bayer Leverkusen 2-2
Au marcat: Ducksch (74), Schmid (90), respectiv Boniface (30), Agu (77 – autogol).

Duminică sunt programate întâlnirile VfL Bochum – Bayern Munchen, Union Berlin – Eintracht Frankfurt şi FC Heidenheim – Hoffenheim.