Conference League: Pafos – CFR Cluj ratează calificarea în faza următoare, după 0-3 cu Pafos

Echipa cipriotă Pafos a învins joi seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia CFR Cluj, în manşa secundă a play-off-ului Conference League. Ciprioţii s-au calificat în faza următoare a competiţiei, în timp ce clujenii au fost eliminaţi din cupele europene.

Pafos a avut o primă ocazie încă din startul meciului de la Limassol, iar în minutul 16 Jaja a ratat şi el. Brazilianul şi-a răscumpărat greşeala în minutul 28, deschizând scorul din pasa lui Jairo. După numai trei minute Goldar a înscris şi a dus scorul la 2-0 pentru gazde. Ciprioţii au înscris în minutul 45+1, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Gazdele au majorat totuşi avantajul în minutul 48.  Arbitrul a dictat penalti după un fault comis în careu de Boben, iar Tankovic a transformat cu siguranţă. Elevii lui Dan Petrescu nu au reuşit să îşi revină, au jucat slab şi Pafos – CFR Cluj a fost 3-0. Ciprioţii merg în grupele Conference League,  în timp ce echipa clujeană a fost eliminată din cupele europene.

PAFOS: Ivusic – Luckassen, Goldar, Pontelo (Pileas 52) – Bruno (Joao Correia 72), Sunjic, Pepe (M. Name 81), V. Dragomir – Jaja (Leonardo Vieira 72), Jairo (Anderson 81), Tankovic. ANTRENOR: Juan Carlos Carcedo

CFR CLUJ: M. Popa – Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Artean (M. Kamara 62), K. Keita (Djokovic 46), Tachtsidis (Fică 79) – Nkololo (Ad. Păun 87), Bîrligea, Korenica (L. Munteanu 62). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Goldar 60, Bruno 69, V. Dragomir 74 / M. Popa 35, Tachtsidis 67, M. Kamara 83

Arbitri: Craig Pawson – Simon Bennett, Daniel Robathan – Darren Bond

Arbitri VAR: Andrew Madley – Sian Massey

Guvernul Scholz înăspreşte legislaţia cu privire la portul armelor albe şi imigraţie înaintea alegerilor regionale din Saxonia şi Turingia, în urma atacului cu cuţitul de la Solingen

US Open: Gabriela Ruse, în turul doi la dublu