Fotbal – EURO 2024: UEFA a recunoscut o eroare de arbitraj în meciul Germania – Spania din sferturi de finală

UEFA a recunoscut o eroare de arbitraj după un henţ nesancţionat comis de fundaşul spaniol Marc Cucurella în timpul meciului Germania – Spania din sferturile de finală ale EURO 2024, a aflat luni AFP de la o sursă apropiată de forul fotbalistic european, confirmând o informaţie publicată de site-ul spaniol Relevo.

În discuţiile pe care le are în mod regulat cu arbitrii europeni, comisia de arbitri din cadrul UEFA a estimat că ar fi trebuit dictat penalty în prelungirile acestei partide, la scorul de 1-1, când Marc Cucurella a făcut henţ în careul Spaniei, după un şut al lui Jamal Musiala.

Arbitrul meciului, Anthony Taylor, a considerat că faza este regulamentară şi nu a consultat VAR.

Mikel Merino a înscris după câteva minute al doilea gol pentru La Roja, care s-a impus cu scorul de 2-1. Pe 14 iulie Spania a câştigat finala contra Angliei (2-1).
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)

Gimnastică artistică: COSR, discuţii cu federaţia de gimnastică din SUA pentru închiderea cazului medaliei de bronz de la JO