Fotbal: FC Liverpool, noul lider al campionatului Angliei

FC Liverpool a urcat pe prima poziţie a clasamentului în campionatul de fotbal al Angliei, după ce a învins la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Wolverhampton, sâmbătă seara, într-un meci din etapa a şasea a sezonului.

„Cormoranii” au deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Ibrahima Konate (45+2), însă gazdele au restabilit egalitatea după pauză, prin Rayan Ait Nouri (56). Liverpool a obţinut victoria în urma unui penalty transformat de Mohamed Salah în minutul 61.

Aceasta este al cincilea succes reuşit de Liverpool în şase partide disputate în noua ediţie din Premier League sub comanda noului său antrenor, Arne Slot, înlocuitorul lui Juergen Klopp.

Liverpool a depăşit-o astfel cu un punct în clasament pe Manchester City, campioana en titre, ţinută în şah sâmbătă de Newcastle (1-1), pe St James’ Park.

Rezultate:
Sâmbătă
Newcastle – Manchester City 1-1
Au marcat: Gordon (58 – penalty), respectiv Gvardiol (35).

Nottingham Forest – Fulham 0-1
A marcat: Jimenez (51 – penalty).

Chelsea Londra – Brighton 4-2
Au marcat: Palmer (21, 28 – penalty, 31, 41), respectiv Rutter (7), Baleba (34).

Brentford – West Ham United 1-1
Au marcat: Mbeumo (1), respectiv Soucek (54).

Everton – Crystal Palace 2-1
Au marcat: McNeil (47, 54), respectiv Guehi (10).

Arsenal Londra – Leicester City 4-2
Au marcat: Martinelli (20), Trossard (45+1), Ndidi CSC (90+4), Havertz (90+10), respectiv Justin (47, 63).

Wolverhampton – FC Liverpool 1-2
Au marcat: Ait Nouri (56), respectiv Konate (45+2), Salah (61 – penalty)

Duminică sunt programate meciurile Ipswich Town – Aston Villa şi Manchester United – Tottenham Hotspur, în timp ce luni urmează să se dispute partida Bournemouth – Southampton.