Fotbal: Victorie cu emoţii pentru Arsenal Londra în Premier League

Echipa Arsenal Londra s-a impus în extremis pe teren propriu, cu scorul de 4-2, în faţa nou promovatei Leicester City, sâmbătă în campionatul de fotbal al Angliei, „tunarii” marcând ultimele două goluri în timpul adiţional.

Arsenal a condus cu 2-0 în partida de pe Emirates Stadium, prin reuşitele lui Gabriel Martinelli (20) şi Leandro Trossard (45+1), însă „vulpile” au reveni şi au reuşit să egaleze în repriza secundă, graţie dublei lui James Justin (45, 63).

Finalul meciului a fost unul incendiar, gazdele preluând conducerea pe tabelă în minutul 90+4, când Trossard a reuşit dubla, rezultatul final fiind stabilit de Kai Havertz, în al zecelea minut de prelungiri.

În urma acestei victorii, Arsenal a egalat la puncte liderul Manchester City, care a remizat în deplasare cu Newcastle (1-1).

Într-un alt meci disputat sâmbătă, Chelsea s-a impus cu 4-2 pe teren propriu în faţa formaţiei Brighton, toate cele patru goluri ale londonezilor fiind marcate în prima repriză de Cole Palmer, într-un interval de 20 de minute.

Rezultate:
Sâmbătă
Newcastle – Manchester City 1-1
Au marcat: Gordon (58 – penalty), respectiv Gvardiol (35).

Nottingham Forest – Fulham 0-1
A marcat: Jimenez (51 – penalty).

Chelsea Londra – Brighton 4-2
Au marcat: Palmer (21, 28 – penalty, 31, 41), respectiv Rutter (7), Baleba (34).

Brentford – West Ham United 1-1
Au marcat: Mbeumo (1), respectiv Soucek (54).

Everton – Crystal Palace 2-1
Au marcat: McNeil (47, 54), respectiv Guehi (10).

Arsenal Londra – Leicester City 4-2
Au marcat: Martinelli (20), Trossard (45+1), Ndidi CSC (90+4), Havertz (90+10), respectiv Justin (47, 63).

Tot sâmbătă se mai dispută partida Wolverhampton – FC Liverpool, în timp ce duminică sunt programate meciurile Ipswich Town – Aston Villa şi Manchester United – Tottenham Hotspur.

Runda a şasea din Premier League se încheie luni cu întâlnirea Bournemouth – Southampton.