Handbal feminin: Rapid Bucureşti, a patra înfrângere în grupa B a Ligii Campionilor

Vicecampioana Rapid Bucureşti a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia Brest Bretagne Handball, scor 34-31 (14-14), în etapa a VI-a din grupa B a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Kassoma 6 goluri, Korsos 6, Polman 6, pentru Rapid, respectiv Vyahireva 11, Coatanea 7, pentru Rapid Bucureşti.

În etapa a VI-a se mai joacă meciurile Vipers – Buducnost, Gyor ETO – Odense şi HB Ludwigsburg – Team Esbjerg.

În primele meciuri din grupa B, Rapid Bucureşti a obţinut rezultatele: 32-27 cu  Buducnost, 30-30 cu Vipers, 29-37 cu HB Ludwigsburg, 32-39 cu Team Esbjerg şi 24-32 cu Odense. După şase etape, vicecampioana României rămâne cu 3 puncte, pe locul 7.

În etapa a VII-a, Rapid va juca în deplasare cu Gyor ETO, în 9 noiembrie.

În grupa A evoluează şi formaţiile CSM Bucureşti şi Gloria Bistriţa.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).

Deţinătoarea trofeului este formaţia ungară Gyor ETO, care a câştigat în 2024 al şaselea trofeu.

Bundesliga: Bayer Leverkusen a dispus, acasă, de Eintracht, scor 2-1

Cât de multă apă este prea mult? Femeie la un pas de moarte după un consum excesiv