Handbal masculin: CS Dinamo Bucureşti, învinsă de PSG, în Liga Campionilor

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de echipa Paris Saint-Germain Handball, cu scorul de 35-32 (16-19), joi seara, în capitala Franţei, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României a controlat cea mai mare parte a timpului, dar s-a înclinat pe final.

În prima repriză, după un început echilibrat, PSG s-a desprins la trei goluri, 12-9, dar Dinamo a avut avantaj de trei goluri la pauză, 19-16.

În min. 52, Dinamo conducea cu 30-28, dar echipa antrenată de David Davis a primit patru goluri consecutive şi în cele din urmă parizienii au obţinut victoria cu 35-32.

Pentru dinamovişti au înscris Ali Zein 5 goluri, Haukur Thrastarson 5, Branko Vujovic 4, Stanislav Kasparek 4, Miklos Rosta 4, Darko Djukic 2, Ante Kuduz 2, Andrii Akimenko 2, Yoav Lumbroso 2, Frederik Ladefoged Blazejewicz 1, Alex Pascual Garcia 1.

Vladimir Cupara, revenit după accidentare, a avut 8 intervenţii (19,51%).

Golurile parizienilor au fost reuşite de Elohim Prandi 9, Kamil Syprzak 8, Ferran Sole Sala 7, Luc Steins 4, Ruben Marchan Criado 2, Mathieu Grebille 2, Kent Robin Toennesen 1, Luka Karabatic 1, Jacob Tandrup Holm 1.

Jannick Green a avut 12 intervenţii (30,77%), iar Andreas Palicka, 3 (37,50%).

Meciul a fost arbitrat de slovenii Bojan Lah şi David Sok, iar delegat EHF a fost spaniolul Toni Huelin.

După trei victorii consecutive, Dinamo a suferit al doilea eşec la rând (ambele în deplasare).

În celelalte meciuri ale grupei, Veszprem HC a trecut de Fredericia Handbold Klub cu 34-32, Sporting Lisabona a învins-o pe Fuchse Berlin cu 35-33, iar Orlen Wisla Plock a dispus de Eurofarm Pelister Bitola cu 26-18.

Dinamo va juca următorul meci pe 23 octombrie, acasă, cu Sporting.