JO – atletism: Noah Lyles a alergat în finala probei de 200 m cu Covid. El a obţinut medalia de bronz

Atletul american Noah Lyles, care a terminat joi pe locul 3 în finala de la 200 m, a fost testat pozitiv pentru Covid luni, a anunţat Federaţia Americană de Atletism.

Informaţia, transmisă pentru prima dată la BBC, a fost confirmată de un comunicat de presă al Federaţiei Americane de Atletism. Noah Lyles, clasat al treilea la proba de 200 m, are Covid. Anunţul a fost făcut la câteva minute după finala în care Lyles a terminat cu timpul de  19,70, clasându-se în spatele lui Letsile Tebogo (19,46) şi Kenneth Bednarek (19,62).

„Putem confirma că a fost testat pozitiv luni, 5 august. Comitetul Olimpic American (USOPC) şi Federaţia Americană de Atletism au pus rapid în aplicare toate protocoalele necesare pentru a prioritiza sănătatea lui, a echipei şi siguranţa tuturor participanţilor”, se arată în comunicat.

După cursa de la 200 m, lui Lyles i-a luat mult timp să se recupereze din efort şi a fost plasat într-un scaun cu rotile pentru a fi scos de pe pistă.

„Jaful secolului”, prevenit în Argentina? 220 de metri de tunel au fost descoperiţi întâmplător lângă o bancă – VIDEO

WSJ: SUA au avertizat Iranul că va suferi o lovitură devastatoare, dacă va lansa un atac major asupra Israelului