JO – tenis: Novak Djokovici, după ce a devenit campion olimpic: În sfârşit am reuşit! A fost o bătălie incredibilă

Sârbul Novak Djokovici a declarat, duminică, după ce a câştigat titlul olimpic învingându-l în finala de la Paris pe Carlos Alcaraz, că este în stare de şoc şi că s-a dăruit total pentru a reuşi această performanţă la vârsta de 37 de ani.

„Am jucat două seturi în aproape trei ore. A fost o bătălie incredibilă, o luptă incredibilă”, a declarat Djokovic, care a fost depăşit categoric de Alcaraz în finala de la Wimbledon abia luna trecută. „Când la ultima lovitură mingea a trecut pe lângă el, acela a fost singurul moment în care chiar am crezut că pot câştiga meciul. Adică am crezut că pot câştiga, dar să câştig cu adevărat, pentru că el revie tot timpul. Mă face mereu să joc cel mai bun tenis al meu. Nu ştiu ce să spun. Sunt încă în stare de şoc, sincer. Mi-am pus inima, sufletul, corpul, familia, totul în joc pentru a câştiga aurul olimpic la 37 de ani. În sfârşit am reuşit”, a spus Djokovici, potrivit site-ului ATP.

Sârbul Novak Djokovici a câştigat, duminică, la Paris, singurul trofeu care îi lipsea din palmares, aurul olimpic. Djokovici, care l-a învins în finala Jocurilor Olimpice pe spaniolul Carlos Alcaraz, a plâns după ce a obţinut victoria.

Djokovici, în vârstă de 37 de ani, s-a impus în faţa tânărului sportiv în vârstă de 21 de ani cu scorul de 7-6 (3), 7-6 (2), în aproape trei ore.

JO – tenis: Alcaraz a plâns după ce a fost învins în finala turneului olimpic: Este dureros să pierzi cum am pierdut eu

UPDATE – JO – tenis: Fenomenalul Novak Djokovici a câştigat singurul titlu care îi lipsea din palmares: aurul olimpic / ‘În sfârşit am reuşit! „, spune sârbul / Şi el şi Alcaraz au plâns după meci / Ce spune spaniolul