Meci cu 7 goluri între Bayer Leverkusen și VfL Wolfsburg

Bayer Leverkusen a învins-o cu 4-3 acasă pe VfL Wolfsburg, duminică, în etapa a 4-a a Bundesligii, campioana en titre impunându-se graţie golului înscris de Victor Boniface în minutul 90+3, după ce a fost condusă la pauză cu 3-2.

Wolfsburg a deschis scorul în urma autogolului lui Nordi Mukiele din minutul 5, apoi s-a văzut condusă după reuşitele lui Florian Wirtz (14) şi Jonathan Tah (32), însă a punctat de două ori înainte de pauză, prin Sebastiaan Bornauw (37) şi Mattias Svanberg (45+1). Piero Hincapie a egalat în minutul 48, pentru ca Boniface să dea lovitura în minutele adiţionale, după ce Yannick Gerhardt, de la oaspeţi, fusese eliminat în minutul 88

Leverkusen este pe poziţia a doua a clasamentului, cu 9 puncte, cât au şi Freiburg şi Eintracht Frankfurt, scrie agerpres.ro.

Lider este Bayern Munchen, cu 12 puncte, după victorii pe linie în primele patru etape. Sâmbătă, Bayern a câştigat cu 5-0 pe terenul lui Werder Bremen, la câteva zile după ce a surclasat-o cu 9-2 pe Dinamo Zagreb în Liga Campionilor.

Bayern Munchen şi Bayer Leverkusen se vor întâlni la sfârşitul săptămânii viitoare.

Rezultate:

vineri

Augsburg – Mainz 2-3

Au marcat: Schlotterbeck (25), Essende (57), respectiv Sieb (13), Burkardt (15, 49)

Cartonaşe roşii: Amiri (Mainz, 35), Essende (Augsburg, 70)

sâmbătă

Heidenheim – Freiburg 0-3

Au marcat: Doan (54), Grifo (59, 65)

Werder Bremen – Bayern Munchen 0-5

Au marcat: Olise (23, 60), Musiala (32), Kane (57), Gnabry (65)

Union Berlin – Hoffenheim 2-1

Au marcat: Rothe (4), Jeong (5), respectiv Bulter (67)

VfL Bochum – Kiel 2-2

Au marcat: Bero (22), Daschner (35), respectiv Pichler (15), Machino (89)

Eintracht Frankfurt – Borussia Moenchengladbach 2-0

Au marcat: Larsson (30), Marmoush (80)

duminică

Bayer Leverkusen – Wolfsburg 4-3

Au marcat: Bayer Leverkusen 4 Wirtz (14), Tah (32), Hincapie (48), Boniface (90+3), respectiv Mukiele (5 – autogol), Bornauw (37), Svanberg (45+1)

Cartonaş roşu: Gerhardt (Wolfsburg, 88)

Duminică se mai joacă partidele VfB Stuttgart – Borussia Dortmund şi St. Pauli – RB Leipzig.

Clipe de coșmar: O femeie, la spital cu degetele strivite după ce și le-a prins în mașina de tocat carne