Parma, cu două goluri în minutele adiţionale, a smuls remiza la Lecce în Serie A

Lecce a înscris prin Patrick Dorgu, în minutul 32, şi Nikola Krstovic (59). Parma a egalat graţie reuşitelor lui Pontus Almqvist (90+3) şi Antoine Hainaut (90+5). Frederic Guilbert, de la gazde, a fost eliminat în minutul 47, la fel cum s-a întâmplat cu Matteo Cancellieri, de la oaspeţi, în minutul 58.

Dennis Man a jucat tot meciul, iar Valentin Mihăilă a fost înlocuit în minutul 65. În urmă cu două etape, echipa lor a fost învinsă cu 2-2 la Napoli după ce a primit două goluri în minutele adiţionale, când era în inferioritate numerică.

În clasament, nou-promovata Parma este pe locul 11, cu 5 puncte. Cagliari, formaţia lui Răzvan Marin, se află, pe ultimul loc, 20, cu 2 puncte. Lider provizoriu este Torino FC, cu 11 puncte.

În cel mai aşteptat meci de sâmbătă, Juventus Torino a remizat acasă cu Napoli, scor 0-0.

Rezultate:

Vineri

Cagliari – Empoli 0-2

Au marcat: Colombo (33), Esposito (49)

Hellas Verona – Torino FC 2-3

Au marcat: Kastanos (12), Mosquera (90+3), respectiv Sanabria (10), Zapata (33), Adams (79)

Cartonaş roşu: Dawidowicz (Verona, 21)

Sâmbătă

Venezia – Genoa 2-0

Au marcat: Busio (63), Pohjanpalo (85)

Juventus Torino – Napoli 0-0

Lecce – Parma 2-2

Au marcat: Dorgu (32), Krstovic (59), respectiv Almqvist (90+3), Hainaut (90+5)

Cartonaşe roşii: Guilbert (Lecce, 47), Cancellieri (Parma, 58)

Duminică vor avea loc meciurile Fiorentina – Lazio Roma, Monza – Bologna, AS Roma – Udinese, Inter Milano – AC Milan. Etapa se va încheia luni cu partida Atalanta Bergamo – Como.

Pază sporită în jurul epavei iahtului de lux Bayesian – Seifurile și hardurile de la bord ar fi ținta serviciilor de informații străine

Tulcea: Aproape 87.000 de persoane, în prima zi a Festivalului borşului lipovenesc din Jurilovca