Polonia: Virgil Ghiţă a contribuit decisiv la victoria Cracoviei, 2-0 cu Korona Kielce

Fundaşul român Virgil Ghiţă a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă în victoria obţinută sâmbătă, în deplasare, de echipa sa – Cracovia, scor 2-0, în faţa Koronei Kielce, în etapa a patra din campionatul Poloniei, Ekstraklasa.

Internaţionalul român de tineret Virgil Ghiţă (26 de ani) a început ca titular meciul de la Kielce, dintre echipa locală Korona şi Cracovia, din etapa a patra a campionatului polonez, Ekstraklasa. Ghiţă a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 37, pentru ca în minutul 59 să ofere pasa decisivă pentru golul secund al  al Cracoviei, înscris de Mick van Buren.

Pe site-ul Sofascore, Ghiţă a primit cea mai mare notă dintre jucătorii aflaţi pe teren, 9,2, românul fiind integralist în echipa antrenată de David Kroczek.

În clasament, Cracovia are 7 puncte şi este pe locul 6, în timp ce Korona Kielce este „lanternă roşie”, cu un singur punct.

Constanţa: Bătaie între doi băieţi de 15 ani, iar unul dintre ei a fost înjunghiat în antebraţ / Cei doi au ajuns la spital

Superliga: Gloria Buzău – Rapid Bucureşti 1-1