Premier League: Haaland a înscris un hat-trick cu West Ham United şi a adus victoria lui City, scor 3-1

Echipa engleză Manchester City a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 3-1, formaţia West Ham United, într-un meci din etapa a treia a Premier League. Golurile învingătorilor au fost marcate de Erling Haaland.

Haaland a fost omul meciului la Londra. A deschis scorul în minutul 10, din pasa lui Bernardo Silva. Gazdele au egalat în minutul 19, prin autogolul lui Ruben Dias. Dar atacantul norvegian şi-a adus din nou echipa în avantaj cu un gol înscris în minutul 30. Assist-ul a fost oferit de Rico Lewis. Al treilea gol al lui Haaland a venit în minutul 83, când golgeterul „cetăţenilor” a marcat la singura sa ocazie din partea secundă şi Manchester City s-a impus cu 3-1.

Haaland a ajuns astfel la 70 de goluri marcate în 69 de meciuri disputate în Premier League, este golgeter în campionat cu 7 goluri, iar City are trei victorii din trei etape şi conduce cu 9 puncte în clasament.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 3-a din Premier League:

Arsenal Londra – Brighton 1-1 (Kai Haverrtz 38 / Joao Pedro 58);

Brentford – Southampton 3-1 (Mbeumo 43, 65, Wissa 69 / Sugawara 90+4);

Everton – Bournemouth 2-3 (M. Keane 50, Calvert-Lewin 57 / Semenyo 87, Cock 90+2, Sinistera 90+6);

Ipswich Town – Fulham 1-1 (Delap 15 / A. Traore 32);

Leicester City – Aston Villa 1-2 (Buonanotte 73 / Onana 28, Duran 63);

Nottingham Forest – Wolverhampton 1-1 (C. Wood 10 / Bellegarde 12);

West Ham United – Manchester City 1-3 (Ruben Dias 19 autogol / Haaland 10, 30, 83).

Radu Oprea, ironic la adresa cărţii lui Ciucă: Nu cred că cititul cărţilor nescrise va fi soluţia. Nu aş recomanda să intre cumva în vreo programă cartea ostaşului, că nu au ce citi şi am terminat lectura imediat

Echipaj ARSVOM, solicitat să caute doi pescari care ar fi dispărut în zona Sfântu Gheorghe