PSG, victorie categorică pe terenul rivalei Olympique Marseille

PSG a deschis rapid scorul pe Stade Velodrome, prin Joao Neves (7), iar apoi şi-a majorat avantajul în minutul 29, prin autogolul lui Leonardo Balerdi, după ce gazdele au rămas în inferioritate numerică, în urma eliminării lui Amine Harit (20). Oaspeţii au mai marcat încă odată până la pauză, prin Bradley Barcola, care a stabilit rezultatul final în minutul 40.

În urma acestui succes, Paris Saint-Germain şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, distanţându-se la trei puncte de ocupanta locului secund, AS Monaco, care s-a înclinat la limită pe terenul formaţiei OGC Nice (1-2), în derby-ul Coastei de Azur.