Superliga: Petrolul Ploieşti – Poli Iaşi 3-1

Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Poli Iaşi, în etapa a 14-a din Superligă.

La Ploieşti, ieşenii au reuşit să deschidă scorul prin Mihai Bordeianu, care a înscris din lovitură liberă, în minutul 20. Gazdele au egalat după numai cinci minute, la un corner executat de Jyry şi finalizat de Grozav, cu o lovitură de cap. Echipa lui Emil Săndoi a rămas în zece jucători după ce Florian Kamberi a fost eliminat, în minutul 39, după un duel cu Huja. Ploieştenii au înscris golul desprinderii în minutul 53. Dumitriu a aruncat de la margine, Grozav a prelungit în careu, Mihnea Rădulescu a trimis spre poartă, dar balonul a ajuns la Alexandru Tudorie şi acesta a marcat. Gazdele au rezolvat problema învingătoarei în minutul 89, când Mario Bratu a stabilit scorul final. A fost Petrolul – Poli Iaşi 3-1 şi ploieştenii sunt pe locul secund în Superligă, cu 22 de puncte. Poli Iaşi are 17 puncte şi e pe 10.

PETROLUL: Zima – Ricardinho, Y. Roche, Huja, Dumitriu – T. Keita – M. Rădulescu (M. Bratu 82), Mateiu (D. Radu 82), Jyry (Stancovici 90+2), Grozav (Boţogan 90+2) – Tudorie (Moussaki 75). ANTRENOR: Mehmet Topal

POLI IAŞI: J. Fernandez – Todoroski (Harrison 87), Guilherme Soares, Moreira da Silva, Atanaskoski (Goncalo Teixeira 82) – A. Gheorghiţă, M. Bordeianu, Marchioni (Gouet 46), V. Gheorghe (A. Itu 46) – A. Roman – Kamberi. ANTRENOR: Emil Săndoi

Cartonaşe galbene: Mateiu 22, Huja 36, Zima 79, Y. Roche 80 / Atanaskoski 49, M. Bordeianu 54

Cartonaş roşu: Florian Kamberi (Poli Iaşi) min. 38

Arbitri: Sorin Vădana – Alexandru Cerei, Marius Badea

Arbitri VAR: Marian Barbu – Vasile Marinescu

Primul tren Alstom Coradia va pleca pe traseu din București. ARF a semnat contractul

Ministrul Adrian Câciu ironizează planul lui Nicolae Ciucă pentru Bucureşti: Ceauşescu s-a reîncarnat