Superliga: Universitatea Craiova se impune la Sepsi prin dubla lui Mitriţă, scor 2-1

Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a Superligii. Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate de Alexandru Mitriţă.

Covăsnenii au cerut un penalti chiar în minutul 12, la căderea lui Kallaku în careu, după un contact cu Vlădoiu, dar arbitrul nu a acordat nimic. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 32, prin Alexandru Mitriţă, care a finalizat excelent, cu o scăriţă. Sepsi a ratat o dublă ocazie în minutul 43, prin Neskovic si Debeljuh, iar craiovenii au intrat în avantaj la cabine. Debeljuh a reuşit egalarea în minutul 69, după o fază care a avut nevoie de validarea VAR, însă Mitriţă a înscris la vinclu în minutul 82 şi FCU Craiova s-a impus cu 2-1 la Sf. Gheorghe, nu înainte ca Alewxandru Creţu să fie eliminat pentru al doilea galben. Oltenii au trecut pe primul loc al clasamentului, cu 11 puncte, iar Sepsi se află pe 4, cu 8 puncte.

SEPSI: Niczuly – Oteliţă (Oroian 65), D. Ciobotariu, Ninaj, F. Ştefan – Alimi, Sota Mino (Hajdin 85), Kallaku (Siger 65) – Neskovic (Drăghiceanu 65), Debeljuh, Breij (M. Coman 46). ANTRENOR: Bernd Storck

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Grego Sierra Perez, Ndong – Oshima (A. Creţu 50), Mekvabishvili – Baiaram (D. Barbu 46), Al. Mitriţă, Paradela (Bancu 74) – Koljic (Carlos Mora 58). ANTRENOR: Constantin Gâlcă

Cartonaşe galbene: Sota Mino 45+4, Debeljuh 69 / Ndong 32, L. Popescu 67, A. Creţu 68, Bancu 78

Cartonaş roşu: Alexandru Creţu (FCU Craiova) min. 90+6

Arbitri: Petrescu Radu – Grigoriu Mircea Mihail, Badea Marius

Arbitri VAR: Cojocaru Adrian Viorel – Vişan Florian Alexandru

Coppa Italia: Nedelcearu a câştigat duelul cu Man şi Mihăilă, scor 1-0. Man a ratat un penalti

România a încheiat Jocurile Olimpice de la Paris pe locul 23 în clasamentul pe naţiuni. Medalia Anei Bărbosu a fost trecută în clasament, astfel că Team Romania are nouă medalii / Pe primul loc se află SUA, cu 126 de medalii