Tenis: Chinezul Yunchaokete Bu a produs surpriza şi s-a calificat în sferturi la Hangzhou (ATP)

Tenismanul chinez Yunchaokete Bu, care săptămâna trecută era învins de românul Cezar Creţu în Cupa Davis, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP 250 de la Hangzhou (China), dotat cu premii totale de 1.000.630 de dolari, după ce l-a învins surprinzător pe rusul Karen Hacianov, al doilea favorit, cu 7-6 (9/7), 4-6, 6-3.

Bu (22 ani, 124 ATP) a obţinut cea mai importantă victorie a carierei, după două ore şi 27 de minute, în faţa numărul 23 mondial.

Bu a devenit, totodată, doar al şaselea jucător chinez care atinge un sfert de finală la simplu în era open la un turneu ATP.

Yunchaokete Bu a fost învins de Cezar Creţu, vinerea trecută, cu 3-6, 6-4, 7-6 (7/4), dar apoi l-a întrecut pe Gabi Adrian Boitan, sâmbătă, cu 6-3, 7-6 (7/4).

În sferturi la Hangzhou, Bu îl va înfrunta pe kazahul Mihail Kukuşkin.

Rezultatele înregistrate optimi în sferturi la Hangzhou Open:
Brandon Nakashima (SUA/N.4) – Coleman Wong (Hong Kong) 6-7 (7/9), 7-6 (7/4), 6-1
Rinky Hijikata (Australia) – Fabian Marozsan (Ungaria/N.7) (forfait Marozsan)
Mihail Kukuşkin (Kazahstan) – Aleksandr Şevcenko (Kazahstan) 6-4, 7-6 (7/3)
Yunchaokete Bu (China) – Karen Hacianov (Rusia/N.2) 7-6 (9/7), 4-6, 6-3
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)

Alertă – VIDEO România se pregătește pentru o viitură majoră pe Dunăre: Când ar urma să aibă loc

Fotbal: Haţegan, delegat ca arbitru asistent video la meciul Al-Ain – Auckland City, din Cupa Intercontinentală